Eğitim ve Kültür 

1924 Yilinda Selanikten Mahmutbeye gelen büyüklerimiz hemen imece usulü ile baraka Okul yapmislar, daha sonra baraka okullar tek katli betonarme tas ile yeniden onarilmislar.

1999 yilinda eski ilkokulumuzun yerine 4 katli yeni ilkögretim okulu yapilmistir. Bu binamiz Il özel idaresi tarafindan yaptirilarak teslim edilmistir.Ancak Okulun siniflarinin iç donanimlari sira ve masa hariç Hemserilerimizin katkilari ile gerçeklesmis ve siniflara yardimda bulunan kisilerin isimleri bir plaket ile kapilarin girislerine asilmistir.

Ayni Sekilde M.bey deki diger bir okulumuz Peyami Safa Ilkokuludur.Bu okulumuzun da maalesef Bina sorunu vardi. Dünya bankasi tarafindan ünlü yazar Peyami safa ismini aldigindan dolayi bu okulumuza çok önemli egitim malzemeleri alinmasi için dünya bankasi kredisi çikmis ancak okulumuzun gerek derneginin olmayisi gerekse fiziki sartlari uygun olmadigi için bu çok önemli kredi kullanilamamakta idi. Iste bu konuda Bagcilar Belediye Baskanimiz, Bakirköy Belediyesinin 1985 yilinda yaptigi 4 katli hizmet binasini, Okula dönüstürmek suretiyle hiç degilse biraz olsun rahat bir ortam saglanmistir,ve dolayisiyla kredi olarak gelen bilim,teknoloji malzemeleri ve bilgisayarlar alinarak siniflara konmustur. Bu konuda büyük yardimlari olan Sayin Bagcilar Belediye Baskani'na minnettariz. Daha sonra bu yerin 100 metre ilerisine Bagcilar Belediyesince 4 katli Belediye hizmet binasi yapilmistir.

Bu binada ise su anda M.Bey Mahalle Muhtarligi, PTT., Kütüphane,Spor kulübü, ve spor salonu bulunmaktadir.

Mahmutbey de çok kapsamli bir kütüphane bulunmaktadir.

Mahmutbeyimiz de okuma-yazma orani Hemserilerimiz arasinda yüzde yüzdür, ancak genelde;

45-70 yas grubu insanlarimizin çogu ilkokul mezunu , 
30-45 yas grubu insanlarimiz ortaokul ve lise mezunu,
20-30 yas grubu gençlerimiz Üniversite ve Yüksekokul mezunudur.

Gençlerimiz arasinda Doktor,Avukat,Mühendis, Hemsire,Subay,Ögretmen,Teknisyen olan insanlarimiz var.

30-75 Yas arasindaki insanlarimiz Genelde Rumeli havalarina ve oyunlarina çok daha yatkin olmakla beraber gençlerimiz daha çok günümüz pop sarkilari ve oyunlarina ilgi duymaktadirlar.