Geleneksel Türbe Dede Pilavı 

Yusuf adinda yarali bir askerin,daha fazla yasayamayacagini hissetmesi üzerine kendisini bulanlara öldügü günün her sene-i devriyesinde etli pilav yapilarak halka dagitilmasini vasiyet etmesiyle basladigidir. 

Büyüklerimizin anlattigina göre ilk yapildigi yil herkesin tarlada isinde gücünde olmasi nedeniyle yapilan pilavi yiyecek kimsenin olmamasi yapanlari üzmüs, ancak aniden baslayan siddetli yagisla herkesin köye dönmek zorunda kaldigi ve pilavin yenildigini,köylülerin bunu bir isaret olarak degerlendirdikleri ve her yildönümünde artik o gün çalisilmadigi ve pilavlar pisirilerek herkese dagitildiginı söylerler. 

Ancak bunun baslangiç tarihi ne zamandir? Bu bilinmemektedir. Esat Ergelen Arkadasimiz yaptigi bir çalismada su bilgileri portakalfa sitesinde yayinlamistir. Ama bir türbe yapilacak zaman olduguna göre mübadeleden oldukça eski bir döneme denk düstügü sanilmaktadir. 

Peki Türbe Dede kimdir? 

Asker bir din ulusu oldugu akla gelmektedir

Peki Yusuf adli bu askerin türbesi var miydi? 
1.Kusak mübadillerden Sayin Mümin Kural a sordugunda , türbenin Kavala sehri Köseler ile Naipli köyleri arasinda oldugunu söylemistir.
2.Naipli Köyü ziyaret edildiginde, Köyün Muhtari Yuvakim Esirbeyoglu ile bu bilgiyi paylastiginda , böyle bir türbenin var oldugunu ve Alhanli Köyünde oldugunu ancak orman içinde kaldigini ve yolunun olmadigini ögrenilmistir. 

Türbe Dede ile ilgili olarak geçmisten günümüze bizlere anlatilan birçok gerçek olay var Inanin hepsi birbirinden önemli. Inanilan su ki -

burada yapilan dualarin, istek ve dileklerin bir süre sonra gerçeklesmesi,Iste bu dua,istek ve dileklerinin gerçeklestigini gören insanlar her yil bu türbe dede için adadiklari adaklari kestirirler. Ayrica yine birçok Insanimiz maddi yardimda bulunarak pirinç ve ayran alinmasini saglarlar. 

Iste tüm bu yapilan yardimlar 7 den 70 e kadin, erkek, yasli ,genç ve çocuk yüzlerce Mahmutbeylinin Imece usulü yaptiklari çalismayla onbinlerce insana dagitilmaktadir. 

Her yil Kasim ayinin ilk Persembe günü yapilan bu geleneksel türbe dede pilavina dil,din,irk, milliyet ayirim yapilamaksizin herkes katilip yiyebilir.

2007 yili türbe dede pilavina = 83 küçük bas hayvan, 1,5 ton prinç, ve 7.500 adet kutu ayran tüketilmistir.

Bu Türbe Dede Pilav için yapilan hazirliklar 1 hafta önceden baslar.Günümüzde bu organizasyon 1998 yilindan beridir Mahmutbey Selanikliler Dernegi tarafindan yapilmaktadir. Ancak su unutulmamalidir ki 1998 yilina kadar bu gelenegi yasatarak getiren Insanlari da huzurunuzda rahmet ve minnetle aniyoruz.

Yapilan tüm çalismalarda Maddi ve Manevi Emegi geçen herkesi minnet ve sükranla aniyoruz.