Tarihi Yapılarımız 

Tarihi Muzul Kemeri , Mahmutbeyin kuzeydogusunda bulunan Askeri alan içerisinde kalmaktadir.ve hala ayakta tahrip olmamis sekilde muhafaza edilmektedir.

Ayrica Mahmutbeyimizde birçok eski çesme mevcuttur. Bunlardan suan bazilari hala günümüzde mevcuttur bunlardan bunlarin adlari. 1- Burmali çesme 2- Demirli çesme 3-Aci çesme gibi Bazi çesmelerimiz ise maalesef günümüzde yapilan yapilasmalar neticesinde kaybolmustur. Bunlarin adlari da 1-Imam çesmesi 2- Agaçlar alti çesmesi 3- Kara Hüseyin çesmesi dir.

Mahmutbeyde hala birçok ahsap eski evler mevcuttur.Bunlarin 11 tanesi Anitlar kurulunca tarihi eser olarak Tesbit edilerek Belediye tarafindan imar planlarina islenmistir.Bunlarin tekrar yapim ve onariminda aslina uygun olarak restore edilecektir.

Maalesef çok güzel bir saglik dispanserimiz mevcuttu . Yüksek tavanlari,yüksek kapilari, mermer yer dösemeleri ve tarihi dokusu olan bu bina yikilarak yerine günümüzde kullanilan saglik ocagi ve lojmanlari yapilmistir.Bu yatakli ,Ambulansli dispanserin verdigi hizmet 30 yil geçmesine rağmen bugün verilememektedir. Çünkü ne yatak kalmis ne ambulans yalniz bir ayakta muayene yapilmaktadir.