Mahmutbey ismi Nereden Geliyor? 

MAHMUTBEY ( eski adi KALFA KÖY )

Osmanlı yüzbaşısı o zaman ki ismi ile mülazım Mahmut bey 1915 - 1917 yıllarında bu bölgede mangası ile birlikte bu bölgenini korumasını sağlamakla görevli idi.

O yıllarda Mahmutbeyin ismi Kalfa Köyü idi. O zamanlar kalfa köyün içerisine (mahmutbeye) Rumlar Türk askeri sokmak istemiyorlardı. o yıllarda çeteler var. Mülazım Mahmut kalfa köye ve bağlı köylere asayişi sağlamakla görevli mangasıyla birlikte. O yıllarda Hükümete Osmanlı imparatorluğuna dış devletlerin işgaliylede şımartılmış olan rumlar yollardan geçen Türkleri soyuyorlardı, dövüyorlardı. 

Yüzbaşı (mülazım) Mahmut mangasıyla birlikte 1917 yılı olabilir bunu nasıl öğrendiğimide kısaca anlatayım 1923 yılında bizimkiler buraya gelmeden önce burada eski muhacirler diye adlandırılan kişiler varmış bunlar Muhittin, Mehmet ali ve Muzaffer Yelkenci kardeşlermiş ben onlarla konuştum.Özellikle küçük kardeş Muzaffer yelkenci ile daha iyi görüşüyordum.kendisi Bakırköy belediyesinde çalışıyordu dışa açık bir kişi idi o bana anlattı ve gösterdi. Mülazım Mahmut o zaman kalfa köye suçlu yakalamaya geldiğinde gece karanlığında mangasıyla şimdiki mahmutbey taksi durağının orada rum çeteciler hendeklere saklanarak tuzak kurmuşlar ve tam orada mülazım yüzbaşı Mahmut hendeklerden gelen kurşunlar sonucunda şehit edilmiş. 

Daha sonra bizim büyüklerimiz buraya geldiklerinde Şehit olan Yüzbaşı Mahmut'un isminin kalfa köye verilmesini istemişler daha sonra buranın ismi değiştirilerek Mahmutbey olmuştur.