Tarihçemiz 

Atalarimizin, Balkan savaslari sirasinda Konya Karamandan baslayan serüvenleri Akincilar olarak Viyana kapilarina kadar giderek baslar.

Evladi Fatihan ne demektir? Rumelide oturan Rumeli fatihlerinin, torunlarina bölge fethedildikçe, Anadoludan getirilerek buralara yerlestirilenlere ve bunlardan olusturulan Askeri örgüte verilen addir. 

Konya yakinlarindan gelen Evladi Fatihan,Yörük vilayetleride denilen,Manastir,Florina, Ustrumca, Tikves,Serez,Vodina,kavala,Drama vs. gibi kentlere yerlestirilmislerdir.

Büyüklerimizde, Selanik - Kavala Sehri, Naipli ve köseler köyleri ile Sarisaban bölgelerinde ikamet etmisler ve oralardan mübadele ile gelmislerdir Kalfa köyüne. ( Mahmutbey'e ) 

17.yüzyilda Yörük örgütünün, yerlesik yasam biçiminin yayginlasmasiyla gücünü yitirmesi üzerine Rumelideki savaslarda bas gösteren aksakligi gidermek amaciyla Evladi Fatihandan yararlanma yoluna gidildi, daha sonraki yillarda Osmanli Imparatorlugunun gerileme devrine girmesiyle çöküs baslamis oldu.

Kurtulus Savasindan sonra T.B.M.M. Hükümetiyle ihtilaf devletleri ( Ingiltere, Fransa, Italya ) ve Yunanistan arasinda yapilan ve bütün Milletlerin temsilcilerinin imzalamasiyla 24 Temmuz 1923 yilinda Ismet Pasa tarafindan Lozan Baris Antlasmasiyla yapildi.Türkiye çagdas devletler arasinda yerini almis ve yeni Türk Devletide Avrupalilar tarafindan taninmisti, ve bu hemen T.B.M.M. Baskani ve Baskomutan Gazi Mustafa Kemal Pasaya ,Ismet Pasa tarafindan bildirilerek memnuniyetler dile getirilmistir.

Lozan Anlasmasi sonucu görüsülen ve çözümlenen ana konulardan biride bizleri ilgilendiren madde idi.

Istanbuldaki Rumlar ile Bati Trakyadaki Türkler disinda , Türkiye deki Rumlar la, Yunanistanda ki Türkler degistirilecek yani Mübadele yapilacak olmasi idi.Anlasma maddeleri yürürlüge girmis ve Mustafa Kemal Pasa ve heyeti Mübadele için girisimlere baslamislardi.

Atalarimiz yanlarinda tasiyabilecekleri her türlü Esyayi alarak kendilerini Türkiye'ye götürecek Trabzon isimli vapura binmislerdir. Vapur önce Bandirmada durmus ve oraya yerlesmek isteyenler Bandirmada inmislerdir. 

Akrabalarimizin bir kismi Bandirmanin Ballipinar kasabalarinda yasamlarini sürdürmektedirler. Daha sonra vapur Istanbul'a Yesilköy sahillerine yanasmis bizim Atalarimiza Yesilköy sahillerine yerlestirilmeleri önerilmis ancak Atalarimiz bu öneriyi , kendilerinin tarim,ziraat gibi isler yaptiklarini onun için buralarin kendileri için uygun olmadigini kendilerine tarim yapabilecek uygun yerlere yerlestirilmelerini talep etmisler ve 1924 yilinda o zaman ki adi Kalfa köyüne yani bugünkü Mahmutbeye getirilerek Rumlarin terk ettigi bu bölgeye yerlestirilmisler, ve 1924 yilindan beridir de bu topraklarda yasamaya devam etmektedirler.

1924 yilinda Mahmutbeye geldiklerinde sehirden 12 km. uzakliktaki bu yerde ulasim sorunu basta olmak üzere çevresinin çok açiklik ve kuzeyinin düz olmasi kisin çok zor geçtigini bizlere aktarirlardi büyüklerimiz.

Ancak köyün kurulus sekli Rumlar tarafindan o kadar korunakli sekilde yapilmis ki kis köyün iç kisimlarinda kis daha az hissedilir. Köyün tepesi kuzeye sirtini dayadigini asagiya güneye dogru evlerin yapildigini görüyoruz dolayisiyla kuzeyden gelen soguk ve rüzgar köyün iç kisimlarina fazla etkilemez buna karsin tepelerde oturanlar bunun tam tersi kistan çok etkilenir hatta tepeye yel degirmeni yapilmis ve rüzgar degirmeni çevirirmis ve burasinin ismi yel degirmeni olarak günümüze kadar gelir. Dolayisiyla yerlestikleri Kalfa köy (Mahmutbey) isabetli ve dogru yere yapilmis. 

Bu topraklara yerlestikten sonra Kalfa köy olan Köyümüzün ismi Sehit olan Mahmut isminde bir subayimizin ismi verilerek Mahmutbey olarak degistirilmistir.

Mahmutbey = Marmara bölgesinde (Çatalca,Kocaeli Bölgesinde) Istanbul ili,Bakirköy ilçesi, Bucak; 44635 Nüfus (1965) 10 köy , 2 küçük sehir =( Esenler- 10.709 nüfus, Kocasinan- 11.271 nüfus, ) 2 kasaba =( Güngören 9.196 nüfus,Mahmutbey 3.887 nüfus)Bucak Merkezi =Mahmutbey Nahiye Müdürü var.

Mahmutbey = Istanbul'un 12.km batisinda, yükseklik 100 metre, Yönetsel yapisi ile bilinen en eski Istanbul yerlesimlerinden birisidir.Mahmutbey Nahiyesi 11 köyü barindirmakta idi . Istanbul Belediyesi Istatistik Müdürlügünce yayinlanan Istanbul Sehri Istatistik yilligi 1930-1931 adli yayininda Mahmutbey Nahiyesi söyle verilmektedir. Mahmutbey Nahiyesi ; Avas Köyü, Ayapa köyü, Ayayorgi köyü, Çifitburgaz köyü,Vidos köyü, ve Yenibosna köyü. Bunlardan Ayapa - Kirazli , Litros - Esenler , Vidos -Güngören, Ayayorgi - Kayabasi, Nifos - Kocasinan , ve Çifitburgaz - Bagcilar'i olarak Günümüz yerlesimini olusturmaktadir.Bu yerlesimlerin bilinen tarihi geçmisi maalesef bilinmemektedir. 

Bugün maalesef 1980 sonrasi yeni yapilanma ile Mahmutbey'in Mahalle oldugunu görmekteyiz.

Vapurdan Istanbul'da inen Atalarimiz önce Eyübe daha sonra ise Mahmutbeye yerlesmisler, Istanbul'da yolcularini birakan vapur Samsun'a dogru yol almis ve Samsun'da da diger yolcularini birakmistir. Akrabalarimizin bazilari da Samsun'da yasamaktalar. Bazilari ise Bandirma ve Erdek'tedirler.